Intensīvs vai ekstensīvs - kādu zaļo jumtu izvēlēties?

Andrejs Siliņš • febr. 05, 2023

Jau gadiem ilgi Skandināvijā novērtētie zaļie jumti pamazām gūst popularitāti arī Latvijā un visā Eiropā. Tos var redzēt uz valsts iestāžu jumtiem, piemēram, slimnīcām, birojiem vai bibliotēkām, tirdzniecības paviljoniem, pazemes autostāvvietām, luksusa daudzdzīvokļu ēkām un - arvien biežāk - arī privātmājām, lapenēm un garāžām. 

Atsevišķi zaļie jumti ļoti atšķiras viens no otra, un daudz kas ir atkarīgs no izvēlētās tehnoloģijas un iestādītās veģetācijas. Pamatā šādi zālāji tiek iedalīti intensīvajos un ekstensīvajos. Noskaidrojiet, kas tiem ir raksturīgs un kāds tips būs lieliski piemērots jūsu jumtam.

Intensīvi apzaļumots jumts


Intensīvi zaļie jumti atgādina standarta virszemes dārzus. Uz tiem var novietot gandrīz jebko – zālājus, krūmus, ziemciešus, ziedus, garšaugus un pat mazus kokus. Turklāt šādos dārzos bieži vien ir alejas, soliņi, bērnu rotaļu laukumi, lapenes.

Zaļais jumts

Intensīvais zaļais jumts ir īsta oāze kļūstot par pievilcīgu atpūtas un atpūtas zonu. Tur var pastaigāties, organizēt pikniku, palasīt grāmatu vai satikt draugus un kaimiņus. Šāda jumta dārza papildu priekšrocība ir interesanti skati, ja runa ir par augstceltņu jumtiem.

Zaļie jumti

Runājot par tehniskajām niansēm, jāuzsver, ka intensīvi apzaļumots jumts prasīs lielāku uzraudzību. Augiem būs nepieciešama regulārākā kopšana - atzarošana, pļaušana, mēslošana, laistīšana sausuma periodos. Slāņi, kas veido šādu jumtu, ir salīdzinoši augsti, un visa konstrukcija var būt līdz 1,5 metriem! Tas rada lielāku slodzi uz jumta konstrukciju, kas ir atbilstoši jānostiprina, kā arī lielākas izmaksas jumta dārza ierīkošanai un uzturēšanai. Tomēr šīs grūtības kompensē daudzas priekšrocības un papildu telpas izmantošanas iespēja, kas kļūst par īstu vitrīnu un priekšrocību daudzām luksusa daudzdzīvokļu ēkām, biroju ēkām un viesnīcām.

Vienkāršāka kopšana? Ekstensīvais zaļais jumts.


Zaļais jumts

Ko darīt, ja intensīvā jumta uzstādīšana konkrētajā objektā dažādu iemeslu dēļ nav iespējama? Tā vietā, lai pilnībā atteiktos no idejas par zaļumu uz jumta, ir vērts izvēlēties ekstensīvo versiju, kas ir daudz mazāk prasīga, vieglāka un lētāka. 

Ekstensīvais jumts, kas pazīstams arī kā eko jumts, kuru var izveidot vairumam ēku - ne tikai ar plakaniem jumtiem , bet arī slīpiem jumtiem. 

Zaļais jumts

Ekstensīvo jumta veģetāciju veido laimiņu sugas augi (14 dažādas sugas), kuri ir paredzēti Baltijas klimatiskajiem apstākļiem. Laimiņi ir izturīgi pret ekstremāliem laikapstākļiem un tām nav nepieciešama būtiska apkope, laistīšana.


Ekstensīvos zaļos jumtus ir viegli kopt – tie kalpos daudzus gadus ar minimālu apkopi. To substrāta slānis ir daudz plānāks, kas samazina papildu slodzes kopējo svaru. Noteikti ir vērts iepazīt mūsu TUNDRA PACK risinājumu. Tā svars, pie maksimālas ūdens absorbcijas, būs 40kg/m2.

Zaļie jumti Latvijā

Tipiski ekstensīvi jumti sver no 100 līdz 200 kg/m2 . Šīs priekšrocības padara ekstensīvos jumtus par vienu no populārākajiem zaļajiem jumtiem Eiropā.

Ekstensīvie un intensīvi jumti - priekšrocības un trūkumi



Ekstensīvie zaļie jumti:

  • tie ir salīdzinoši viegli;
  • piemērots plakaniem un slīpiem jumtiem;
  • nav nepieciešama apūdeņošana un aprūpe;
  • gatavās sistēmas ir viegli uzstādāmas, un nav jāgaida, līdz jumts kļūs zaļš;
  • kā trūkumu var minēt to, ka pa tiem nevar intensīvi staigāt. Tos var kombinēt ar terases zonām.

Intensīvi zaļie jumti:

  • plašākas labiekārtošanas iespējas
  • uz tiem var stādīt daudzas augu sugas;
  • tie nepārprotami paaugstina ēkas prestižu, piesaistot iedzīvotājus un viesus;
  • izskatās skaisti;
  • daudz smagāki par ekstensīvajiem jumtiem un nepieciešama pastiprināta konstrukcija;
  • rada augstākas uzstādīšanas un uzturēšanas izmaksas;
  • nepieciešama regulāra aprūpe;
  • nav piemērots vieglām konstrukcijām;
  • ir tehniski prasīgākas (apūdeņošanas sistēmas utt.).



Neatkarīgi no veida, ir vērts izvēlēties apzaļumotu jumtu - gan praktisku un estētisku apsvērumu dēļ, gan arī lai uzlabotu apkārtējās vides gaisa kvalitāti . Pieaugošā piesārņojuma un klimata pārmaiņu laikmetā katrs zaļums ir zelta vērts!


Zaļais jumts Ādaži
Autors Andrejs Siliņš 13 marts, 2024
Zaļajam jumtam ir daudz labu īpašību un to var dēvēt par daudzfunkcionālu jumtu. Haotiskajā pilsētā zaļais jumts kļūst par oāzi. Tas var būt ne tikai zāliens uz ēkas jumta, to var iestrādāt arī citādāk, piemēram, izveidojot to kā terasi, kurā darbinieki var atpūsties, iedzerot kafiju, vai papusdienojot...
Jumtu detaļu hidroizolācija
Autors Andrejs Siliņš 29 janv., 2024
Jumtu detaļu hidroizolācija ALSAN FLASHING QUADRO ilgtermiņa kvalitāte
Autors Andrejs Siliņš 05 dec., 2023
Zaļais jumts TUNDRA SLOPED ĶESTERCIEMĀ
Kaigan villas
Autors Andrejs Siliņš 05 janv., 2023
KAIGAN VILLAS ir unikāls dzīvojamo māju projekts Latvijā, ko izstrādājis godalgotais arhitektu birojs LINIA arhitekti . Šeit ekoloģisks, minimālistisks dizains un ilgtspējīgas tehnoloģijas apvienojas ar funkcionalitāti un komfortu. Šajā projektā tiek izmantotas unikālas SOPREMA inovācijas jumta hidroizolācijai, par kurām vēlos mazliet izklāstīt. DuO High Tech ir tehnoloģija, kas apvieno SBS un APP unikālās īpašības, tāpēc seguma kalpošanas laiks var sasniegt pat 35 gadus. Izmantotā risinājuma priekšrocības aprakstīšu zemāk. Savukārt SOPRANATURE zaļā jumta sistēma GREEN palīdz mājai ne tikai labāk iekļauties ainavā, tā sniedz ļoti daudz priekšrocības, par kurām, iespējams ne visi nojauš.
Autors Andrejs Siliņš Daiņa dēls 13 janv., 2022
Saules enerģija un zaļie jumti bieži vien tiek uzskatīti par atsevišķiem risinājumiem, tomēr abu tehnoloģiju apvienošana praksē kļūst arvien populārāka. Jumtus, kas savieno zaļos jumtus un saules enerģiju mēdz dēvēt par biosolārajiem jumtiem. Šajā rakstā ieskicēšu gan galveno domu, gan arī vienu no jaunākajiem pētījumiem (2021.gada jūlijs).
COOLROOF
Autors Andrejs Siliņš Daiņa dēls 27 dec., 2021
Lai arī uzraksts vieš pārdomas par saspīlēto situāciju politiskajā arēnā, tomēr raksta stāsts aizvedīs pie daudzkārt būtiskākām atziņām. Mūsdienu straujais urbanizācijas process (pārcelšanās uz pilsētu) noved pie pakāpeniskām izmaiņām cilvēka vidē. Blīva pilsētu attīstība, kas izslēdz zaļumus no vides, atklātā telpa, kas veicina gaisa apmaiņu, ūdenstilpnes, būtiski ietekmē pilsētu klimata pakāpenisko sasilšanu un paātrinātu sekundāro ietekmi uz cilvēku vidi. Šī brīža novērojumi rāda, ka pilsētvide (ieskaitot ēkas, ceļus, asfaltētos laukumus) izraisa vidējās gaisa temperatūras paaugstināšanos pilsētās par 3 ÷ 5 ° C
Autors Andrejs Siliņš Daiņa dēls 05 aug., 2021
Dažādos sociālo tīklu gaiteņos arvien biežāk mēs varam sadzirdēt vārdus - ekoloģija, zaļā domāšana, zaļāka pilsētvide. Par to, kā uzlabot mūsu ikdienu, tiek diskutēts daudz. Šajā rakstā par to, kas jau sen ir izdomāts un maz pielietots - zaļie jumti.
Share by: