Zaļie jumti: risinājums, kurš nāk par labu visiem

Andrejs Siliņš Daiņa dēls • aug. 05, 2021

Zaļais jumts: risinājums, kurš nāk par labu visiem

Zaļais jumts

Dažādos sociālo tīklu gaiteņos arvien biežāk mēs varam sadzirdēt vārdus - ekoloģija, zaļā domāšana, zaļāka pilsētvide. Par to, kā uzlabot mūsu ikdienu, tiek diskutēts daudz. Šajā rakstā par to, kas jau sen ir izdomāts un maz pielietots - zaļie jumti. 

Kas ir zaļais jums (Green Roof)?

Zaļais jumts, jeb jumta dārzs, ir veģetatīvs slānis, kas tiek audzēts uz jumta. Reizēm, šādu risinājumu izveido pati daba, taču ja tiek domāts par ilgtermiņa risinājumu (30 un vairāk gadi), tad tam jābūt rūpīgi pārdomātam. Zaļajam jumtam ir daudz labu īpašību, tas ir ērts un videi draudzīgs, kā arī patīkams noskaņai - apvienojit pilsētu dabā! Haotiskajā pilsētā zaļais jumts kļūst par oāzi. Tas var būt ne tikai zāliens uz ēkas jumta, to var iestrādāt arī citādāk, piemēram, izveidojot to kā terasi, kurā darbinieki var atpūsties, iedzerot kafiju, vai papusdienojot. Lai taupītu zemes resursus, lielpilsētās var būvēt pazemes celtnes, virs kurām var ierīkot zaļo jumtu sistēmu. Iespēju ir daudz un jāļaujās tikai fantāzijai. 
Kompānija SOPREMA jau vairāk nekā 30 gadus nodarbojas ar zaļā jumta sistēmu izstrādi, izveidojot SOPRANATURE veģetācijas sistēmas, iekļaujot tajā ekstensīvo jumtu sistēmas, intensīvo jumtu sistēmas un risinājumus virs pazemes autostāvvietām/garāžam. SOPREMA piedāvā saviem klientiem pilnu sistēmu - sākot ar augstākās kvalitātes tvaika barjeru, līdz augu veģetācijai. 

Zaļais jumts

Kādus ieguvumus sniedz SOPRANATURE zaļais jumts?


Pilsētas siltuma salas (Urban heat island) samazināšana.


Ja pajautāsiet jumiķim, kur var uzsildīt pusdienas, tad atbildē būs dzirdams vārds jumts. Lai arī par šo aizdomājamies maz, taču tieši jumts ir pati augstākā un lielākoties arī tumšākā plakne (it sevišķi mikrorajonos). Milzīgā plakne, kura vasaras periodos ļoti uzkarst (līdz pat 70 un vairāk grādiem), apvienojoties ar citiem jumtiem, pilsētvidē rada tā dēvēto Pilsētas siltuma salas efektu. Ne velti arī vakaros pilsētās ir liela “suta”, jo jumti nespēj tik ātri atdzist. 


Kā var palīdzēt zaļais jumts? 

Sakarā ar augu spējām mitrināt gaisu, lieliski absorbēt saules starus, zaļais jumts nodrošina dabisko kontroli pār ārējo un iekštelpu temperatūru. 


Notekūdeņu kontrole pilsētā.


Lielākoties katrs ir saskāries ar situāciju, ka ejot pa ielu tiekam apšļakstīti, novēlot šoferītim - kaut viņam visas pistācijas vienmēr būtu ciet. Kāpēc pilsētas notekūdeņu sistēmas netiek galā ar lietusūdeņiem? Jāatgriežas pie iepriekšminētajiem jumtiem un to platībām. Ja varam iedomāties “hruščovku” un mājas apmērus, tad paliek skaidrs, par kādu jumta plakni ir runa. Tā ir liela plakne, kura uzņem milzīgu daudzumu ūdens, kurš pēcāk ar jaudu dodas lejā pa notekcauruli. 


Kā var palīdzēt zaļais jumts? 

Te būtu svarīgi ieskicēt divus svarīgus elementus SOPRANATURE zaļā jumta sistēmā - drenāža un substrāts. Tieši šie divi līmeņi būs koardinatori lietusūdenim. Lielāko daļu ūdens drenāža un substrāts uzglabās sevī, tādejādi, jēgpilnāk izmantojot šo bezmaksas dabas resursu augu barošanai, savukārt visu pārējo - pakāpeniski novadīs notekcaurulē. 


Jumta hidroizolācijas mūža pagarināšana.


Lai arī kāda veida jumta hidroizolāciju (bitumena, PVC, TPO u.c.) izmantojiet jumta kontstrukcijas pasargāšanai, no ārējiem dabas apstākļiem nebūs pasargāts neviens. It sevišķi, ja izmantojiet tumši pelēko/melno bitumena hidroizolāciju. Vasaras periodos atklāts jumts sasniedz lidz pat +70 grādu virsmas temperatūru, savukārt ziemas salā atdziest līdz -20 grādiem. Šādas krasas svārstības veicina jumta membrānas ātrāu sairšanu. 


Kā var palīdzēt zaļais jumts? 

Kaut minimāli pārzinot dabas procesus, paliks skaidrs, ka augi lieliski spēj absorbēt saules starus un pakāpeniski, uzkrāto siltumu izstarot. Vidēji vasaras laikā tas var uzkarst līdz + 20 grādiem un ziemā atdzist līdz mīnuss 10 grādiem, tādejādi krietni samazinot temperatūras svārstības un gandrīz nemaz neietekmējot jumta hidroizolāciju. 

Zaļais jumts

Bioloģiskā daudzveidība.


SOPRANATURE sistēmas rada apstākļus, kurās gribēs uzturēties bites, taureņi u.c. dabas procesiem svarīgas radības. SOPRANATURE ekstensīvo jumtu sistēmās ir iekļauti 14 dažādas laimiņu sugas, kuras patstāvīgi attīstās un zied. Arī SOPRANATURE intensīvo jumtu sistēmas sniedz milzīgu vērtību bioloģiskās daudzveidības kultivēšanā. 

Ja būvniecības procesā tiek ietekmēts dabas atstātais mantojums, tad zaļais jumts ir viens no veidiem, kā to atjaunot. 


Sociāla pfatforma. 


Dažādās pasaulēs valstīs zaļais jumts kalpo kā sociālā platforma komunikācijai. Par piemēru ņemot jau pieminētās mikrorajonu mājas. Izmantojot plaknes iespējas, tā tiek iekārtota kā terase ar zaļo veģetāciju. Rezultātā, radot platformu, kurā satiekas kaimiņi. Tiek rīkotas terases balītes, svinēti notikumi un galvenokārt - kaimiņi savstarpēji iepazīstas un nodibina draudzību. Cik ļoti Tu pazīsti savus kaimiņus?


Pilsētas klimats, zaļāka vide, cilvēku labklājība.


Piekritīsiet, ka jebkuru betona fasāde, kura tiek ietērpta dabas drēbēs vienmēr uzlabos kopējo pilsētas arhitektūru. Ne tikai vizuālais krāšņums, bet arī augu īpašās spējas attīrīt un mitrināt gaisu spēj uzlabot jebkuru telpu un klimatu. 


Papildus telpa tavā teritorijā. 


Mūsdienu iespējas arhitektūrā ļauj veidot vizuāli pievilcīgas mājas ar plakano jumtu, kura tiek izmantots kā papildus plakne tavā teritorijā. Ģimenei, kurai pieder vien neliels zemes gabals, mājas jumts kalpos kā papildus kvadrātmetrs terase un lielisku skatu. Savukārt pilsētvidē, pārdomāti plānojot, zaļā jumta sistēmas jau šobrīd kalpo kā instruments, lai būvētu pazemes autostāvvietas, virs kurām ir papildus telpa mājiniekiem. SOPREMA piedāvā arī īpašas sistēmas pazemes autostāvvietām, virs kurām var uzturēties gājējs vai pat ugunsdzēsēju mašīna (20 tonnas). 


Šajā rakstā uzsvēru vien nedaudz no tā, kas ir iespējams. Attīstākajos pasaules reģionos zaļo jumtu jau izsenis uztver kā būtisku ieguldījumu ne tikai pilsētvidei, bet arī cilvēkam. Atsevišķās pilsētās zaļo jumtu projekti tiek subsidēti un ēku īpašnieki iegūst nodokļu atlaides. 


Ja vēlies noskaidrot plašāk par SOPREMA SOPRANATURE sistēmām, aicināsim sazināties ar mūsu pārstāvi (e-pasts, zvans, fakss, pasta balodis)


Autors Andrejs Siliņš 13 marts, 2024
Zaļajam jumtam ir daudz labu īpašību un to var dēvēt par daudzfunkcionālu jumtu. Haotiskajā pilsētā zaļais jumts kļūst par oāzi. Tas var būt ne tikai zāliens uz ēkas jumta, to var iestrādāt arī citādāk, piemēram, izveidojot to kā terasi, kurā darbinieki var atpūsties, iedzerot kafiju, vai papusdienojot...
Jumtu detaļu hidroizolācija
Autors Andrejs Siliņš 29 janv., 2024
Jumtu detaļu hidroizolācija ALSAN FLASHING QUADRO ilgtermiņa kvalitāte
Autors Andrejs Siliņš 05 dec., 2023
Zaļais jumts TUNDRA SLOPED ĶESTERCIEMĀ
Autors Andrejs Siliņš 05 febr., 2023
Jau gadiem ilgi Skandināvijā novērtētie zaļie jumti pamazām gūst popularitāti arī Latvijā un visā Eiropā. Tos var redzēt uz valsts iestāžu jumtiem, piemēram, slimnīcām, birojiem vai bibliotēkām, tirdzniecības paviljoniem, pazemes autostāvvietām, luksusa daudzdzīvokļu ēkām un - arvien biežāk - arī privātmājām, lapenēm un garāžām.
Kaigan villas
Autors Andrejs Siliņš 05 janv., 2023
KAIGAN VILLAS ir unikāls dzīvojamo māju projekts Latvijā, ko izstrādājis godalgotais arhitektu birojs LINIA arhitekti . Šeit ekoloģisks, minimālistisks dizains un ilgtspējīgas tehnoloģijas apvienojas ar funkcionalitāti un komfortu. Šajā projektā tiek izmantotas unikālas SOPREMA inovācijas jumta hidroizolācijai, par kurām vēlos mazliet izklāstīt. DuO High Tech ir tehnoloģija, kas apvieno SBS un APP unikālās īpašības, tāpēc seguma kalpošanas laiks var sasniegt pat 35 gadus. Izmantotā risinājuma priekšrocības aprakstīšu zemāk. Savukārt SOPRANATURE zaļā jumta sistēma GREEN palīdz mājai ne tikai labāk iekļauties ainavā, tā sniedz ļoti daudz priekšrocības, par kurām, iespējams ne visi nojauš.
Autors Andrejs Siliņš Daiņa dēls 13 janv., 2022
Saules enerģija un zaļie jumti bieži vien tiek uzskatīti par atsevišķiem risinājumiem, tomēr abu tehnoloģiju apvienošana praksē kļūst arvien populārāka. Jumtus, kas savieno zaļos jumtus un saules enerģiju mēdz dēvēt par biosolārajiem jumtiem. Šajā rakstā ieskicēšu gan galveno domu, gan arī vienu no jaunākajiem pētījumiem (2021.gada jūlijs).
COOLROOF
Autors Andrejs Siliņš Daiņa dēls 27 dec., 2021
Lai arī uzraksts vieš pārdomas par saspīlēto situāciju politiskajā arēnā, tomēr raksta stāsts aizvedīs pie daudzkārt būtiskākām atziņām. Mūsdienu straujais urbanizācijas process (pārcelšanās uz pilsētu) noved pie pakāpeniskām izmaiņām cilvēka vidē. Blīva pilsētu attīstība, kas izslēdz zaļumus no vides, atklātā telpa, kas veicina gaisa apmaiņu, ūdenstilpnes, būtiski ietekmē pilsētu klimata pakāpenisko sasilšanu un paātrinātu sekundāro ietekmi uz cilvēku vidi. Šī brīža novērojumi rāda, ka pilsētvide (ieskaitot ēkas, ceļus, asfaltētos laukumus) izraisa vidējās gaisa temperatūras paaugstināšanos pilsētās par 3 ÷ 5 ° C
Share by: